هنرهای دستی

ساخت فوری ماسک تنفسی پارچه ای بدون نیاز به دوخت و الگو

ساخت فوری ماسک تنفسی پارچه ای همانطور که از نام آن پیداست مناسب زمانی است که به ماسک دسترسی نداشته و به آن نیاز فوری و اضطراری دارید و همچنین زمان زیادی برای تهیه و دوخت یک ماسک پارچه ای ندارید. با توجه به اینکه اپیدمی کرونا ویروس همچنان در حال رشد است حضور داشتن درمکان های عمومی بدون داشتن ماسک جان شمارو تهدید خواهد کرد.

البته قابل ذکر است که این ماسک و دیگر ماسک های پارچه ای سلامت شما رو صد در صد تضمین نکرده و تا جایی که ممکن است از خانه خارج نشوید . ولی اگر مجبور به ترک خانه بوده و ماسکی نداشتید این آموزش به شما کمک خواهد کرد . با این حال این ماسک از چند لایه پارچه استفاده می کند که احتمالا از ماسک های پارچه ای دیگر بهتر عمل خواهد کرد.

مراحل ساخت فوری ماسک تنفسی پارچه ای

وسایل مورد نیاز:

  • یک پارچه مربع در قطع 50 در 50 سانتی متر (یا یک روسری یا سربند )
  • کش سر دو عدد ( اگر به کش دسترسی ندارید می توانید از کش مچ جوراب های قدیمی خود استفاده کنید)
  • یک لایه فیلتر پارچه ای در قطع 15 در 15 سانتی متر( می توانید از هر چیز مشابهی مانند دستمال مرطوب استفاده کنید )

برای تهیه این ماسک کافی است یک پارچه تمیز در قطع مربع و یک لایه آستری به عنوان فیلتر داشته باشید می توانید از دستمال های مرطوب هم استفاده کنید. ترجیحا پارچه ای که استفاده می کنید بافت محکمی داشته باشد کتان باشد.

در ابتدا پارچه یا روسری را صاف روی زمین پهن کرده طوری که بافت پشت آن رو به شما باشد. اگر پارچه چروک است از اتو استفاده کنید. اگر می خواهید از این ماسک بیشتر از یک بار استفاده کنید نیاز دارید که دور پارچه را دور دوزی کنید تا تار و پود آن از هم جدا نشوند اگر از روسری استفاده می کنید نگرانی در این بابت نخواهید داشت.

پارچه را از مرکز تا کرده تا دو لایه شود اگر می توانید با اتو خط مرکز را وسط پارچه بیندازید. پارچه را باز کرده و لایه فیلتر را درست بالای این خط تا بگذارید سپس پارچه را روی آن دوباره تا کنید. سپس دو بار دیگر پارچه را از وسط تا کنید تا 16 لایه پارچه داشته باشید.

ساخت فوری ماسک تنفسی پارچه ای

سپس کش ها را از طرفین پارچه رد کرده و طوری قرار دهید تا 20 یا 22 سانتی متر از هم فاصله داشته باشند. پارچه را از طرفین از محل قرار گیری کش ها تا کرده مطابق تصاویر یک سمت را در لایه سمت دیگر فرو کنید. ماسک شما در این مرحله آماده است. در تصاویر مشاهده می کنید که چگونه از جوراب و روسری برای ساخت این ماسک استفاده شده است.

ساخت فوری ماسک تنفسی پارچه ای
ساخت فوری ماسک تنفسی پارچه ای

مطالب مشابه:

آموزش دوخت ماسک تنفسی فیلتر دار

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *