چگونه آویز جا الکلی بسازیم؟ کیف اسپری الکل خلاقانه

چگونه برای ایام کرونا آویز جا الکلی بسازیم؟

آویز جا الکلی وسیله‌ای خلاقانه و به شدت کاربردی برای این ایام کرونایی است. امروزه بیش از یک سال است، که جهان با معضل بزرگی به نام بحران کرونا دست و پنجه نرم می‌کند. شاید تا پیش از این باورش سخت بود که روزی همه انسان‌های جهان به ناچار با ماسک‌های چند لایه در خیابان تردد کنند. از سوی دیگر با توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی، الکل و ماسک دو عضو جدانشدنی از انسان‌‌ها شده‌اند، که در هر مکان و زمانی به وفور یافت می‌شوند. حتی پای ثابت کیف خانم‌ها و سامسونت آقایان به شمار می‌روند. اما قرار گیری اسپری الکل در کیف، میان آن همه لوازم مختلف مشکلاتی را هم ایجاد می‌کند. ممکن است درب اسپری شل باشد و مقداری از مایع درونش به لوازم داخل کیف، کارت‌های بانکی، موبایل یا دیگر دستگاه‌های الکتریکی نشت کند. یا ممکن است در حال جستجوی الکل، تمام لوازم داخل کیف خود را آلوده کنید.

آویز جا الکلی وسیله‌ای کاربردی و در دسترس است، که به راحتی با این مشکلات مقابله می‌کند. به علاوه طرز ساخت بسیار ساده‌ای هم دارد. به همین سبب در ادامه این مطلب در صدد هستیم، که با یک روش ساخت خلاقانه و سریع طرز ساخت آویز جا الکلی را به شما آموزش دهیم. این وسیله کاربردی می‌تواند به کیف، کالسکه کودک، درب منزل، دیوار، گوشه‌ای از دفتر کار و خلاصه هر آن‌چه که می‌خواهید آویزان شود و همیشه در دسترس شما قرار داشته باشد. فقط کافیست مقداری از لوازم بازیافتی موجود در منزل را بیرون بیاورید و این آویز کاربردی را بسازید. برای آشنایی با مراحل قدم به قدم ساخت کیف اسپری الکل همراه  ما باشید.

فهرست :

لوازم مورد نیاز برای ساخت آویز جا الکلی:

  • یک بطری اسپری ضد عفونی کننده دست یا بطری خالی لوسیون و یا هر چیز دیگری که می‌تواند به عنوان جا الکی برایتان مورد استفاده قرار بگیرد.
  • دو تکه پارچه با رنگ‌های متناسب که هر یک از آن‌ها 2.5 اینچ عرض و 10 اینچ طول داشته باشند.
  • یک قطعه فلزی یا تثبیت کننده دوخت با وزن متوسط و با عرض 2.5 اینچ و طول 10 اینچ.
  • دو تکه کش پهن با رنگ‌های متناسب به طول 8 اینچ و عرض‌های 3.4 تا 1 اینچ
  • یک دکمه با رنگ متناسب به قطر نیم تا 3.4 اینچ (بهتر است دکمه از نوع پایه دار باشد، اما ضروری نیست)

* ابعاد توصیه شده در این مطلب برای یک بطری با حجم دو انس و عرض 1 ¾  اینچ و طول 2 ¾ اینچ مناسب است.

ابعاد حدودی آویز جا الکلی

پارچه مورد استفاده در آویز جا الکلی

آویز جا الکلی ساخته شده در این مطلب توسط پارچه‌های درشت بافت بازیافتی، ایجاد شده است. این نوع پارچه در هنگام اتصال به کیف یا چیزهای دیگر جلوه زیبایی پیدا می‌کند. البته می‌توان به جای این پارچه از پارچه‌های ضخیم دیگری همچون جین و مخمل هم استفاده کرد. اما اگر پارچه‌ مورد نظر شما پنبه‌ای و سبک است، برای سنگین‌تر شدن کار بهتر است مرحله دیگری بین مراحل 8 و 9 اضافه کنید. به این منظور می‌توانید در داخل کار از یک قطعه فلز کوچک یا تثبیت کننده دوخت با وزن متوسط تا سنگین استفاده کنید.


بیشتر بخوانید : 6 روش تشخیص اولیه تب بدون استفاده از دماسنج


سوزن مورد استفاده در کیف اسپری الکل باید از دوخت مناسبی برخوردار باشد. بنابراین فراموش نکنید که برای چرخ خیاطی، از سوزن مناسب پارچه مورد نظر خود استفاده کنید. اگر از پارچه‌های ضخیم و درشت بافت مانند پارچه مذکور در این مطلب استفاده می‌کنید، بهتر است از سوزن‌های بزرگ و تیز با سایز 18 استفاده کنید. فقط برای مرحله دوخت کش استفاده از سوزن شماره 14 بهتر است. البته استفاده از این سوزن هم ضروری نیست. اما دوخت تمیزتری برایتان ایجاد می‌کند. فقط فراموش نکنید پس از دوخت کش برای ادامه کار سوزن را دوباره تعویض کنید.

نقاط علامت گذاری آویز جا الکلی

برش و علامت گذاری آویز جا الکلی

آویز جا الکلی باید به صورت دقیق علامت گذاری و برش داده شود، که به خوبی بطری الکل را نگه دارد. به این منظور مراحل زیر را دنبال کنید:

  • در مرحله نخست پارچه‌ها را به ابعاد 2.5 * 10 اینچ برش بزنید. در این مرحله باید تصمیم بگیرید که از کدام پارچه در لایه بیرونی و از کدام یک در آستر درونی آویز استفاده کنید.
  • اکنون از بالای کار شروع کنید. در میانه هر دو پارچه مورد استفاده در لایه خارجی و آستر داخلی، یک خط صاف به موازات عرض پارچه علامت گذاری کنید. حالا لایه خارجی را کنار بگذارید.
  • اکنون موقعیت کمربند کشی را در حدود دو اینچ بالاتر از خط میانی علامت گذاری شده مشخص کنید.
  • در این مرحله در لبه انتهایی پارچه یعنی در همان جهت که برای کمربند کشی علامت گذاری کردید، دو نقطه کوچک در میانه عرضی پارچه علامت گذاری کنید. این نقاط محل قرارگیری دستگیره برای باز و بسته شدن آویز جا الکلی را مشخص می‌کنند.
مراحل 1-2 آویز جا الکلی

مراحل ساخت آویز جا الکلی

آویز جا الکلی چندان مراحل پیچیده‌ای ندارد. پس از آماده سازی وسایل اولیه و علامت گذاری‌ها، کافیست مراحل زیر را ادامه دهید. در انتها یک وسیله کاربردی و زیبا خواهید داشت، که همه‌جا در کنارتان است. برای آشنایی با مراحل ساخت این آویز همراه ما باشید.

1.در مرحله نخست کش را بردارید. از 3 اینچی انتهای آن کار خود را شروع کنید و عرض کش را با یک کوک پهن و کوتاه در حدود یک سانتیمتر بدوزید. اکنون نخ را ببرید و انتهای آن را گره بزنید. سپس کش را از محلی بسیار نزدیک به دوخت ببرید. فقط مواظب باشید که دوخت‌ها بریده نشوند. اکنون یک تکه کش دوخته نشده با طول 3 اینچ به عنوان کمربند و یک تکه کش دوخته شده با طول 5 اینچ دارید، که یک لبه آن دوخته شده است. لبه دوخته نشده کش 5 اینچی، به عنوان دستگیره آویز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. فعلا کش 3 اینچی را کنار بگذارید.

2. اکنون یک سوراخ جا دکمه با ابعادی متناسب با دکمه مورد نظر خود، در لبه پایانی کش 5 اینچی دستگیره ایجاد کنید. این سوراخ باید به صورت موازی با خط طولی کش ایجاد شود و انتهای آن به همان قسمت دوخته شده در مرحله قبل برسد. حالا کش‌ را کنار بگذارید. اگر برای دوخت کش از سوزن دیگری استفاده کرده‌اید، فراموش نکنید پیش از ادامه مراحل سوزن خود را عوض کنید.

3. اکنون پارچه را از سمت لایه داخلی اتو کرده و کنار بگذارید.

مرحله 4: ثابت کردن کش در قسمت مورد نظر

4. در مرحله نخست ساخت کیف اسپری الکل کش را بردارید. از 3 اینچی انتهای آن کار خود را شروع کنید و عرض کش را با یک کوک پهن و کوتاه در حدود یک سانتیمتر بدوزید. اکنون نخ را ببرید و انتهای آن را گره بزنید. سپس کش را از محلی بسیار نزدیک به دوخت ببرید. فقط مواظب باشید که دوخت‌ها بریده نشوند. اکنون یک تکه کش دوخته نشده با طول 3 اینچ به عنوان کمربند و یک تکه کش دوخته شده با طول 5 اینچ دارید، که یک لبه آن دوخته شده است. لبه دوخته نشده کش 5 اینچی، به عنوان دستگیره آویز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. فعلا کش 3 اینچی را کنار بگذارید.


بیشتر بخوانید : آموزش دوخت ماسک پارچه ای تنفسی ؛ دو لایه و بدون چرخ خیاطی


5. اکنون یک سوراخ جا دکمه با ابعادی متناسب با دکمه مورد نظر خود، در لبه پایانی کش 5 اینچی دستگیره ایجاد کنید. این سوراخ باید به صورت موازی با خط طولی کش ایجاد شود و انتهای آن به همان قسمت دوخته شده در مرحله قبل برسد. حالا کش‌ را کنار بگذارید. اگر برای دوخت کش از سوزن دیگری استفاده کرده‌اید، فراموش نکنید پیش از ادامه مراحل سوزن خود را عوض کنید.

مرحله 6- پشت و رو کردن آویز جا الکلی و صاف کردن آن

6. پس از دوختن کامل این سه لبه، نخ‌های انتهایی را ببرید و به خوبی گره بزنید. حالا آویز دوخته شده را پشت و رو کنید. برای بیرون آمدن گوشه‌های آویز از یک وسیله نوک تیز مانند مداد استفاده کنید. در نهایت آویز را به خوبی فشار دهید، تا کاملا صاف شود.

7. در این مرحله لبه‌های انتهای باز آویز جا الکلی را در حدود ½ تا ¼ اینچ به سمت داخل تا کنید ( دقت کنید لبه‌ها بیش از نیم اینچ تا نشوند). اکنون لبه‌ها را در جای خود فشار دهید تا روی هم قرار بگیرند. سپس لبه دوخته نشده دستگیره کشی را حداکثر تا نیم اینچ در این حفره باز فرو ببرید. به گونه‌ای که درست در میانه عرض پارچه قرار بگیرد. اکنون آن را توسط سنجاق ته گرد در جای خود ثابت کنید.

مرحله هشتم آویز جا الکلی

8. اکنون با فاصله ⅛ اینچ از لبه خط میانه علامت گذاری شده، شروع به دوختن کنید. همان گونه که در تصویر مشخص است، در حین دوختن، لبه‌های کمربند کشی 3 اینچی هم به میانه دو لایه آویز دوخته می‌شوند. در نهایت انتهای نخ را گره بزنید. به این ترتیب درز نهایی آویز جا الکلی هم دوخته می‌شود. اما انتهای دیگر کمربند کشی که جای دکمه هم در آن تعبیه شده است، هنوز آزاد است.

* به طور معمول دوخت خارجی جلوه زیباتری به کار شما می‌بخشد. اما ممکن است به دلیل وجود دستگیره‌ کشی 3 اینچی، دوخت داخلی ساده‌تر باشد. بنابراین می‌توانید هر نوع دوختی که بیشتر ترجیح می‌دهید، استفاده کنید.*

مراحل 9 و 10- ایجاد حفره‌های آویز جا الکلی

9. در قسمت علامت گذاری شده در میانه پارچه، یک حفره 1.5 اینچی ایجاد کنید. به گونه‌ای که به موازات عرض 2 اینچی پارچه باشد. این حفره را از دوخت سمت راست آغاز کنید تا به دوخت سمت چپ برسید. فقط دقت کنید که در حین ایجاد حفره، دوخت‌ها بریده نشوند. این حفره حتما باید به موازات عرض پارچه ایجاد شود و نه به موازات طول آن.

10. اکنون باید بر انتهای دیگر پارچه یعنی در جهت مخالف با دستگیره کشی کار کنید. از لبه انتهایی کار ¾ اینچ فاصله بگذارید. در این قسمت باید یک سوراخ دکمه متناسب با ابعاد دکمه مورد استفاده ایجاد کنید. این سوراخ دکمه به احتمال زیاد از حفره میانی که در مرحله قبل ایجاد کردید، کوچک‌تر خواهد بود. اما این جا دکمه هم باید مانند حفره قبلی به موازات عرض پارچه ایجاد شود. دقت کنید که این دو حفره در جهت موازی با طول پارچه ایجاد نشوند.

مرحله 11- دکمه زدن

11. اکنون کل این آویز جا الکلی را از حفره‌ای که در وسط ایجاد کرده‌اید، روی هم تا کنید. سپس باید محل قرار گیری دکمه را روی آستر داخلی مشخص کنید. سپس دکمه را در جای مناسب بدوزید. اگر از دکمه پایه دار استفاده می‌کنید، فقط کافیست آن را محکم و در عین حال تمیز بدوزید. اما اگر از دکمه‌های بدون پایه استفاده می‌کنید، بهتر است یک چوب کبریت یا چیزی شبیه آن بین دکمه و پارچه قرار دهید. سپس دکمه را بدوزید و در انتها چوب کبریت را از میان آن خارج کنید. پیش از گره زدن نخ، ابتدا آن را چندین مرتبه در اطراف محل دوخت در فضای خالی بین چوب کبریت و پارچه بچرخانید. در واقع قرار دادن چوب کبریت به شما امکان می‌دهد، که فضای مخفی کافی برای پیچاندن و بستن نخ داشته باشید.

آویز جا الکلی شما آماده است. کافیست بطری الکل را مشابه تصویر بالا از میان کمربند کشی رد کنید و سر بطری را از حفره پایینی خارج کنید. حالا می‌توانیدکیف اسپری الکل را هر کجا که می‌خواهید آویزان کنید. این آویز یک هدیه عالی برای دوستان و اطرافیانتان خواهد بود. به علاوه با استفاده از لوازم بازیافتی موجود در منزل تهیه می‌شود. بنابراین درست کردنش هم خرجی ندارد. مطمئن باشید اطرافیان شما با دیدن آن شگفت زده خواهند شد.

4.8/5 - (18 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments