چگونه بر وسواس فکری و عقده غلبه کنیم؟

چگونه بر وسواس فکری و عقده غلبه کنیم؟

با پست چگونه بر وسواس فکری و عقده غلبه کنیم؟ با ما همراه باشید تا با روش‌‌هایی که وسواس را به نقطه قوت برای مثبت عمل کردن تبدیل می‌کند، آشنا شوید. در بدترین حالت، وسواس نیروی آهنربایی بسیار قوی است که ما را تنها به یک سمت می‌کشاند و تمام نگرانی‌های دیگر را از یاد می‌برد. ما ممکن است با یک فرد، مکان، هدف ، یک موضوع وسواس پیدا کنیم اما وسواس در همه موارد به “اعتیاد” شبیه است. بعلاوه این موضوع غیرقابل انکار است که دستیابی به هدفی بزرگ ، بدون اینکه کمی وسواس و دقت در آن داشته باشیم، دشوار یا حتی نشدنی است. در ادامه به مزایا و معایب وسواس خواهیم پرداخت و به روش‌های مفیدی که ما را از مضرات وسواس در امان نگه می‌دارد، اشاره خواهیم کرد.

فهرست:

مضرات وسواس فکری

در ابتدا مانند انواع اعتیاد وسواس بسیار مفرح است. ما را پر از احساسات می کند که به شکل تسکینی برای ما بسیار خوش‌آیند خواهد بود. چه بسا که قبلا احساس خالی بودن می کردیم. اما حتی اگر احساس خالی بودن هم نمی کردیم ، وسواس باعث می شود در ابتدا احساس قدرتمندی ، توانایی و هدفمند بودن داشته باشیم.

اما همچنین مانند همه اعتیادها ، وسواس فکری تعادل ما را از بین خواهد برد. ما غالباً از بخش‌هایی ضروری از زندگی خود غافل می‌شویم . در صورت بها دادن بیش از حد وسواس فکری باعث می شود که ابعاد مهم زندگی خود را بی ارزش کرده و آتروفی و حتی سقوط آن‌ها را هم شاهد باشیم. حتی اگر زندگی ما در تعادل باقی بماند، اگر چیری که به آن وسواس داشتیم از ما گرفته شود ، به خودویرانی روی آورده و معتقد می‌شویم که دیگر شانسی برا خوشحالی و خوشبختی نداریم.

فواید وسواس فکری و دقت

اما این باور که تنها با یک چیز یا وجود یک نفر خوشحال می‌شویم و با نبود آن بدبخت توهمی بیش نیست. خوشبختی ما هرگز به یک چیز بستگی ندارد ، مهم نیست که چقدر مهم به نظر برسد.

فواید وسواس فکری و دقت
فواید وسواس فکری و دقت

البته که دستیابی به اهداف والا و بلندمدت به استمرار و نوعی از وسواس و دقت احتیاج دارد. در حقیقت ، اگر وسواس به درستی مهار شود می تواند با افزایش انرژی ، انگیزه، و انعطاف پذیری همراه باشد. وسواس ، هنگامی که برای خدمت به ما به کار گرفته شود می‌تواند توانمندترین خود ما را نشان دهد و به ما انگیزه دهد تا خلاقیت و نبوغی را برای حل مشکلات دشوار پیدا کنیم. وسواس ، به طور خلاصه ، می تواند ما را به عظمت برساند.


بیشتر بخوانید: 6 روش تشخیص اولیه تب بدون استفاده از دماسنج


تمرین درمان و غلبه بر وسواس فکری

پس از این چالش این است که وسواس ما عملکرد مثبتی داشته باشد به طوری که فکرهای وسوسه انگیز و وسواسی خود را کنترل کنیم تا آنها ما را کنترل نکنند. برای انجام این کار ، استراتژی های زیر ممکن است مفید باشند:

گاه گاه حواس خود را پرت کنید:

استفاده از نیروی اراده برای تعدیل وسواس مانند تلاش برای غلبه بر اضطراب با انکار وجود آن است و حتی موجب بدتر شدن وسواس هم خواهد شد. در عوض چیزی جذاب و لذت بخش پیدا کنید تا شما را از وسواس خود منحرف کرده و از فکر کردن در مورد آن دور بسازد. این به شما کمک می کند تا در سطح عاطفی یادآوری کنید که سایر موارد زندگی هنوز مهم هستند. یک رمان گیرا بخوانید ، یک فیلم سرگرم کننده تماشا کنید ، به یک دوست در مضیقه کمک کنید. کاری انجام دهید که شما را از ذهن و خودآزاری خارج کند.

کار یا وظیفه ناتمام را به پایان برسانید تا بتوانید وسواس خود را پشت سر بگذارید:

گاهی اوقات یک وسواس ما را احاطه می‌کند زیرا ما کار خود را ناتمام رها کرده‌ایم. شاید ما در یک فصل از کتاب تجدید نظر نکرده ایم ، آخرین جزئیات سفر را برنامه ریزی نکرده ایم ، پیشنهاد آشنایی به کسی که علاقه داریم نداده ایم و مواردی مشابه. به خود بگویید وقتی به مرحله بعدی رسیدید ، کمی استراحت خواهید کرد. غالباً برداشتن یک قدم محکم به جلو این آزادی را به شما می‌دهد تا به طور موقت از یک وسواس دور شده به چیز دیگری در زندگی خود که از آن غافل شده اید، برگردید.

روی مأموریت بزرگتری تمرکز کنید:

اهمیت داشتن مأموریت و پیدا کردن یک هدفی که برای شما ارزشمند به نظر می‌رسد، از زندگی و فکر شما در برابر احساسی که زندگی بی معنی است دفاع می‌کند. و اگر بتوانید برای خد مأموریتی ایجاد کنید که به نوعی موجب شادی یا پایان دادن رنج دیگران شود، شما را در برابرموجی از افکار وسواسی محکم و متعادل می‌کند.

تمرین کنید تا خود را بسازید:

شعار بودایی Nam-myoho-renge-kyo را پیشه خود قرار دهید. این شعار شما را دعوت می کند تا هرکاری بکنید ولی بیکار نباشید و خیالبافی نکنید. شما می‌توانید مراقبه کنید، کاراته را یا هر ورزش دیگری را فرا بگیرید. برقصید یا فعالیت های فیزیکی داشته باشید تا علاوه بر وسواس ، قسمت دیگری از ذهن خود را که به چیزهای دیگر علاقه مند است درگیر کنید. اجازه دهید زمان بگذرد. امیدوارانه شاهد این باشید که با گذشت زمان ، قسمت اعظمی از وسواس به تدریج قدرت خود را از دست می‌دهد.

گوش شنوا داشته باشید:

اگر دوستان و خانواده نزدیک شما از وسواس فکری خود ابراز نگرانی می کنند ، احتمالاً حق با آنهاست. به این پیام ها اهمیت دهید

جمع بندی

بحث در از بین بردن یا خاموش کردن وسواس نیست. اگر قادر به از بین بردن آن بودیم این احساس و وابستگی اصلا ایجاد نمی‌شد. تنها کاری که از ما بر می‌آید کنترل فکرهای آزاردهنده وسواسی است. ما می‌توانیم به جای برطرف کردن وسواس خود آن را به تداومی کارساز برای اهداف خود تبدیل کنیم و یا یاد بگیریم که وقتی موعد آن فرا برسد آن را رها کنیم.

منبع: psychologytoday

4.8/5 - (34 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments