فرهنگ و هنر هنرهای دستی

آموزش چاپ ماربلینگ

آموزش چاپ ماربلینگ در واقع یک تکنیک هنری برای انتقال رنگ بر روی سطوح متفاوت از جمله چوب، کاغذ و پارچه است. این هنر در واقع از مرمر سرچشمه گرفته که بسیار هنر گران قیمتی بوده است اما امروزه بر روی هر سطحی توسط هنرمندان اجرا می گردد.

اجرای این تکنیک به این صورت است که با استفاده از رنگ اکریلیک طرحی بر روی سطح آب توسط هنرمند ایجاد می گردد و سپس به سطح مورد نظر مانند پارچه یا کاغذ انتقال می یابد.

چاپ ماربلینگ

برای غلیظ تر کردن آب و ماندگاری طرح بر روی آن کمی پودر ژلاتین با آب مخلوط و سپس  طراحی شروع می شود.برای این کار حتی میتوانید از لاک های رنگی نیز استفاده کنید!

با این ایده می توانید تمام پارچه ها یا اشیا چوبی، و یا حتی طروفی که قصد هدیه دادن آنها را دارید را رنگ نموده و سپس هدیه دهید.

رنگ مخصوص نقاشی روی آب

نقاشی ابرو باد یک سبک متمایز از هنر با استفاده از آب است که برای تولید آثار مسحور کننده استفاده می شود. نقاشیهای ابرو با استفاده از رنگ، حلال مبتنی بر آب و مجموعه ای از ابزارهای منحصر به فرد، مخصوصا در ترکیه و آسیای مرکزی محبوب هستند. مانند هنر چاپ، آثار هنری ابرو با انتقال طرح، الگو و نقوش بر روی ورق کاغذ، پارچه و دیگر انواع بوم ایجاد می شود.

چاپ ماربلینگ

به دلیل فرم نهایی ایجاد شده در این روش به آن “طرح مرمری روی کاغذ” نیز گفته می شود. فرآیند تولید آن بدین گونه است که هنرمند برای تولید رنگ، ابتدا آب را با رنگدانه و یک نوع موم طبیعی به نام “کیتر” مخلوط می کند.

تکنیک چاپ ماربلینگ روی پارچه : ابری سازی پارچه

در این آموزش راهی منحصر به فرد و یک روش عالی برای ایجاد الگوهای و طرح هایی روی آب است که می توان آن ها تا حدی کنترل کرده و به سایر سطوح منتقل کنید.

وسایل مورد نیاز ماربلینگ : مواد لازم برای نقاشی روی آب

  • آلوم یا زاج سفید
  • متیل سلولز ( Methocel)
  • آمونیاک
  • بسپار یا پلیمر اکریلیک طلایی
  • رنگ اکریلیک
  • پارچه سفید و ترجیحا کتان
  • سینی
  • سطل آب
  • همزن

چاپ پارچه ماربلینگ

نکته اصلی در انتقال طرح و رنگ روی پارچه ، خیساندن پارچه در زاج یا آلوم است. می توانید این کار را شب قبل انجام دهید. در هر یک چهارم پیمانه از آب گرم 3 قاشق غذاخوری آلوم مخلوط کنید. اجازه دهید آلوم حل شود ، سپس پارچه را به مدت 20 دقیقه خیس کرده و آن را از جایی آویزان کنید تا کاملا خشک شود

در سطل بزرگ مسطح ، 4 قاشق غذاخوری متیل سلولوز و 1 قاشق غذاخوری آمونیاک در هر گالن آب گرم آماده کنید. آنقدر هم بزنید تا کاملاً مخلوط شود و سپس اجازه دهید 1-2 ساعت بماند تا مخلوط غلیظ شود و بیشتر حباب ها از بین بروند.

در همین حال حدود 2 قاشق غذاخوری رنگ اکریلیکبا بسپار اکریلیک به آرامی رقیق کنید تا قوام شیری مانند پیدا کند.

پارچه خشک شده را اتو بکشید.

حباب های داخل سطل را کاملا از بین ببرید و با استفاده از چوب بستنی یا سیخ ، رنگ ها را لایه لایه روی هم بریزید .

وقتی از اندازه و ترتیب رنگ هایی که قرار داده ایدمطمئن شدید ، چوب یا همزنی نازک برداشته بین رنگ ها الگویی مرمری ایجاد کنید.

چاپ ماربلینگ

پس از آماده شدن الگو ، پارچه را کاملا روی سطح صاف سطل قرار دهید تا جایی که چسبیدن طرح را از پشت پارچه ببینید.

یک طرف را بگیرید و به سمت خود بلند کنید و پارچه را به سمت بالا بکشید. دستمال را به سطل تمیز آب کنار خود منتقل کرده و بشویید. سپس آن را آویزان کنید تا خشک شود یا صاف روی حوله قرار دهید.

چاپ ماربلینگ

ایده های چاپ ماربلینگ

چاپ ماربلینگ
چاپ ماربلینگ
چاپ ماربلینگ
چاپ ماربلینگ
چاپ ماربلینگ
چاپ ماربلینگ

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *